Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                                                                             mops-gif.gif

Brabantík

 

Základní informace o plemeni

Originální název plemene : Griffon Belge (Grifonek belgický) Griffon Bruxellois (Grifonek bruselský) Griffon Brabancon (Grifonek brabantský)

Země původu : Belgie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Doprovodný pes

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 13 - 16 let

Hmotnost : 3,5 - 6 kg

Výška : 21 - 28 cm

Historie

Všechny tři typy belgických grifonků jsou ve své podstatě jen obměnou jednoho a téhož plemene. Belgičtí grifonci patří mezi skupinu pinčů, a tito malí, chlupatí psíci existovali snad od věků a vyskytovali se po celé Evropě. Předchůdci grifonků bývali společníky kočích, pomáhali jim střežit převážené zboží a přebývali ve stájích, proto se tomuto psíkovi říkalo také stájový pinč. Někteří z nich také pobývali v domech kupců, řemeslníků a dělníků a střežili jejich domy, sklepy a dílny. Snad nejvíce byl tento psík rozšířen v Belgii. V roce 1880 byl bruselský grifonek vybrán za nejlepšího psa výstavy, která se v tomto roce konala v Bruselu. Od této doby se v Belgii začalo s jeho plánovitým chovem. Belgičtí chovatelé se rozhodli pozměnit trochu vzhled grifonků tak, aby měl typicky kulatou hlavu s velmi krátkým nosem a rozcuchanou srst. Experimentovali proto s přidáním krve mopse, jorkšírského teriéra, a také King Charles španěla, aby v roce 1904 zpracovali první standard plemene.


Typy

Toto plemeno se dělí do tří variet – belgický grifonek, bruselský grifonek a brabantský grifonek. Liší se od sebe pouze barvou a strukturou srsti a v jednom vrhu se mohou objevit všechny tři variety.
Všeobecný vzhled
Tento společenský psík má širokou, kulatou hlavu s velkýma, kulatýma očima černé barvy. Dolní čelist je vysunutá dopředu, tvoří výrazný předkus. Uši jsou malé, vysoce nasazené s dostatečnou mezerou od sebe. Nekupírované uši by měly být polovzpřímené a dopředu klopeně nesené. Příliš velké nebo po stranách hlavy dolů visící uši jsou nežádoucí. Kupírované uši jsou špičaté a stojí vzpřímeně.Kupírované a nekupírované uši jsou stejnoměrně přijatelné. Tělo je čtvercové, s širokým, hlubokým hrudníkem, a krátkým, rovným hřbetem. Ocas bývá o dvě třetiny krácen a je nesen v prodloužené linii hřbetu.
Vylučující vadou u těchto psů je světlý čenich, světlé drápky a bílé znaky na srsti.
Srst a barva srsti
Srst bruselského a belgického grifonka má stejnou strukturu, je polodlouhá, bohatá, tvrdá a drátovitá, nepřiléhá k tělu a působí rozcuchaně. Bruselský grifonek má barvu srsti červenou, jako liška, oproti tomu belgický grifonek je černý nebo černý s červenohnědým melírováním. Brabantský grifonek má srst krátkou a hustou, v barvě červené nebo černé s červenými znaky.


Povaha

Tento psík je velmi veselé povahy, je plný života, zvědavý a vždy připravený rozveselit svého pána. Je velmi temperamentní a pohotový, a přestože je malý vzrůstem, je velký duchem a umí být i velice odvážný.
Společenská charakteristika
Vztah k pánovi lze u grifonka charakterizovat jako citovou závislost. Není příliš samostatný, celý den by nejraději trávil po jeho boku. K rodině je také velmi přítulný a milý. Velmi dobře dokáže rozpoznat, kdo je na návštěvě vítán, a kdo ne. Milé hosty srdečně vítá a ochotně se s nimi přátelí, nevítaným hostům dá najevo svou nedůvěřivost. S cizími psy si velmi dobře rozumí a nevyvolává žádné konflikty. K ostatním zvířatům v domě se chová přátelsky a akceptuje je, dokáže se dokonce velmi dobře smířit i s kočkou.
Vztah k dětem
Všeobecně se dá říci, že grifonek je pravým společníkem dětí. Nikdy nepokazí žádnou zábavu a velmi ochotně se účastní všech dětských her. Pokud jde o zábavu, je neúnavný. I děti by však měly být poučeny o tom, že pes není jejich hračka, a že je nutné respektovat jeho potřeby.


Výchova

Grifonek je lehce cvičitelný pes, při jeho výchově je však nutná důslednost, spojená s laskavým přístupem. Hrubé zacházení je naprosto nevhodné. Grifonci se velmi dobře a ochotně učí, obzvláště pokud vidí, že to udělá radost jejich pánovi. Tito psíci nemají sklon k dominanci a svému majiteli se většinou ochotně podvolují, to však neznamená, že nepotřebují odmalička důslednou výchovu.


Držení

Díky svému malému vzrůstu je grifonek ideálním společníkem do městského bytu. V bytě tráví rád čas například na balkoně, odkud zaujatě pozoruje, co se děje v okolí. Velmi dobře se také cítí v domku se zahradou, na které může celý den dovádět.


Pracovní využití

Toto plemeno nemá žádné pracovní využití, je to společník člověka. Velmi dobře lze grifonky využít v canisterapii.


Pohyb

Grifonci jsou velmi aktivní a temperamentní psíci, kteří vyžadují hodně pohybu a zaměstnání. Nejraději tráví čas hrou se svým pánem nebo členy rodiny na dlouhých procházkách.


Péče

Péče o srst brabantského grifonka je snadná, stačí občasné kartáčování, u dlouhosrstých grifonků je nutné denní kartáčování a česání, několikrát do roka se doporučuje provést lehké trimování. Tomuto psíkovi je nutné denně čistit oči a kožní záhyby na nose, aby nedošlo k vytvoření zánětu.


Využití ke hlídání

Ačkoliv jej nelze považovat za opravdového hlídače, grifonek nenechá nikoho překročit práh domu a hlasitým štěkotem vždy nevítaného návštěvníka ohlásí.

Vhodné sporty
Agility
více o agility zde:
http://www.klubagility.cz/

Nejčastější onemocnění

Potíže s dýcháním v parném počasí, sklony k chrápání, poranění očí, luxace pately, komplikace u porodu
Zvláštnosti plemene
Grifonci mají svůj specifický vzhled, který nemusí ladit každému oku. Pokud uvažujete o pořízení grifonka, rozhodně by to nemělo být proto, že je jeho vzezření extravagantní, a že bude považován za ozdobu domu nebo legraci. Je nutné seznámit se předem s jeho vynikajícím charakterem, a vidět v něm zábavného a originálního společníka, kterému je potřeba věnovat mnoho času a pozornosti, ne karikaturu. Majitel grifonka by neměl podléhat módě, měla by v něm být alespoň špetka originálnosti.